Approx. Rs 3,35,549 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| System Type | Bench Top |
| Power | 2600WATT |
| Frequency | 15khz |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PP, PE, ABS, PC |
| Usage | Electronics, Packaging, Textile, Automotive Parts, Medical Parts |
| Usage/Application | ULTRASONIC PLASTIC WELDING |
| Voltage | 220 |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Weight | 120KG |
| Phase | Single Phase |
| Technology | ULTRASONIC |
| Operating Voltage | 220 V |
| Color | ORANGE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Current | 200-300 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited