Approx. Rs 75,019 / NumberGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Number |
| Automation Grade | Manual |
| Cutting Type | Vertical |
| Power Consumption | 1–2 kW |
| Max Cutting Thickness | 300 mm |
| Table Size | 2×2 m |
| Phase Type | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Foam Type | EPE Foam, PU Foam |
| Blade Type | Hot Wire |
| Country of Origin | Made in India |
| AC Cable Length | 3 MITHER |
| Power Cord Length | 3 MITER |
| Power Source | SINGLE PHASE |
| Item Weight | 50KG |
| Power (w) | 230V |
Additional Information:
Approx. Rs 75,014 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Max Cutting Height | 300MM |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Table Size | 1200×1200 mm |
| Foam Type | EPE Foam, PU Foam |
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | UNISONIC EPE |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Table Movement | Fixed Table |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,05,198 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Machine Category | PU Foam Machine |
| Foam Type | EPE Foam |
| Application | Packaging |
| Machine Type | Manual |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Usage/Application | EPE FOAM SCOOPING |
EPE FOAM MANUAL SCOOPING MACHINEHot wire form cutting is a process to “cut” polyurethane foam into desired shapes. It generally uses a thin wire bow that is heated to about 200 degrees by running current through it. When the heated wire comes into contact with the foam, it melts the area immediately surrounding it, creating a smooth, cut-like surface.
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited