Approx. Rs 1,33,599 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1200 WATT |
| Machine Type | Handheld Gun |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | 1200 WATT |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PP, PE, PC |
| Usage | Packaging, Toys, Automotive Parts, Electronics, Medical Parts |
| Phase | SINGLE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Weight | 30 |
| Operating Voltage | 220 V |
| Voltage | 230V |
| Control Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,29,114 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 2000 W |
| System Type | Handheld Gun |
| Frequency | 20KHZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Welding Mode | Power Mode |
| Suitable Material | PP |
| Usage | Packaging |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1200 WATT |
| Weight | 25KG |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,111 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 1200 W |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PC, PE, PP, ABS |
| Usage | Automotive Parts, Packaging, Toys, Electronics, Medical Parts |
| Usage/Application | Welding Industries |
| Voltage | 220 V |
| Stroke Length | 50 mm |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Welding Width | Max. 12 mm |
| Operating Frequency | 20 kHz |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Color Coated |
The Ultrasonic PP Poultry Manure Belt Welding Machine is ideal for small welding, riveting and inserting operations using thermoplastic materials; where manual assembly is required. The very compact instrument is suitable for small series application and laboratory.A further application is spot welding and staking of large parts which require a large degree of mobility of the welding equipment. The operation is very simple. because the operating frequency is 20 kHz, noise emissions are usually no problem. The equipment can therefore be used in any environment.
Approx. Rs 1,75,104 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1200 WATT |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | 1200 WATT |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PP, ABS, PE, PC |
| Usage | Packaging, Automotive Parts, Electronics, Medical Parts, Toys |
| Stroke Length | 50 mm |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Frequency | 20KHZ |
| Pneumatic Pressure | 8 BAR |
| Driven Type | 5 DAYS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,57,081 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Material Compatibility | Plastic |
| Operation Type | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Frequency | 20KHZ |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 20 kg |
| Warranty | 12 MONTH |
| Material | ABS |
| Power | 1200 W |
| Type | Ultrasonic |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 49,729 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Material Compatibility | Plastic |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Operation Type | Manual |
| Frequency | 28KHZ |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 12 Months |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 1.8 Kg (Approx) |
| Control Type | Microcontroller |
| Cord Length | 1.2 m (Approx) |
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited