Approx. Rs 1,75,519 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 35 kHz |
| Power Rating | 600WATT |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 35Khz |
| Operation Mode | Handheld |
| Automation Grade | Manual |
| Stroke Length | 10MM |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Plastic Welding |
| Max Part Size | 100 mm |
| Voltage | 230 to 240 V |
| Air Pressure | 4 bar |
| Power | 500 W |
| Weld Time Range | 0.1–1 s |
| Output Current | 0-100 A |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Approx. Rs 1,57,084 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Material Compatibility | Plastic |
| Operation Type | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Frequency | 40KHZ |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 1 kg |
| Type | Hand Held Ultrasonic Welding Gun |
| Material | ABS |
| Power | 500 W |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Ultrasonic 40KHZ Handy Gun.
Manufacturer and Supplier of Welding Machine, Welding Gun, Ultrasonic Horn, Tube Sealing Machine, Welding System, Ultrasonic Generator and many more. All our products are getting widely acclaimed among the large clientele for their exclusive designs, superior quality, and reliability.
Approx. Rs 1,50,754 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Compatibility | Plastic |
| Operation Type | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Frequency | 20KHZ |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited