Approx. Rs 1,76,009 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Application | Plastic Welding |
| Power | 1500 W |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power Rating | 1000 W |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 20khz |
| Operation Mode | Handheld |
| Stroke Length | 50 mm |
| Max Part Size | 100 mm |
| Air Pressure | 4 bar |
| Weld Time Range | 0.1–1 s |
| Output Current | 0-100 A |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,37,094 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Material Compatibility | Plastic |
| Operation Type | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Frequency | 20khz |
| Voltage | 220V T0 240V |
| Type | MANUAL |
| Warranty | 12 MONTH |
| Packaging | PLASTIC |
| Material | ABS |
| Power | 1200 W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 39,171 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material Compatibility | Plastic |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Operation Type | Manual |
| Voltage | 900WATT TO 1200 WATT |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 12 Months |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 500 W |
| Type | Ultrasonic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 20 kHz - 35 kHz |
| Application | Welding Industries |
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited