Approx. Rs 3,85,014 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Power | 220V TO 240 V |
| System Type | Bench Top |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Current | 200-300 A |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PE, PC, PP |
| Usage | Automotive Parts, Textile, Packaging, Electronics, Medical Parts |
| Phase | Single Phase, SINGLE PHASE |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Frequency | 15KHZ |
| Operating Voltage | 220 V |
| Color | ORANGE |
| Place Of Origin | PUNE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,50,199 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Power | 3000 W |
| Machine Type | Bench Top |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PP, PE, PC |
| Usage | Electronics, Automotive Parts, Medical Parts, Toys, Packaging |
| Phase | SINGLE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Frequency | 15KHZ |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 2,30,149 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 2000 W |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PC, PE, ABS, PP |
| Usage | Electronics, Toys, Automotive Parts, Medical Parts, Packaging |
| Phase | SINGLE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operating Voltage | 220 V |
| Frequency | 20KHZ |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited