Approx. Rs 2,60,009 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sealing Type | Ultrasonic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 220v |
| Capacity | 10 bags/minutes |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 20 kHz |
| Brand | unisonic ENGINEERS |
| Model Name/Number | 1500WATT |
| Voltage | 230V |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | MS |
| Digital Control Unit | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,55,109 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 2000 W |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | 220 V TO 240V |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PC, PP, PE, ABS |
| Usage | Automotive Parts, Toys, Electronics, Medical Parts, Packaging |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Machine Type | Manual |
| Frequency | 20KHZ |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | ULTRASONIC PLASTIC FILE WELDING MACHINE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operating Voltage | 220 V |
| Voltage | 220V TO 240V |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A |
| Country of Origin | Made in India |
ULTRASONIC FILE WELDING MACHINE ,MADE IN INDIA
Additional Information:
Approx. Rs 2,30,187 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1500 W |
| System Type | Bench Top |
| Power Source | SINGALE PHASE |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PP, ABS, PC, PE |
| Usage | Medical Parts, Packaging, Textile, Automotive Parts, Electronics |
| Phase | SINGALE PHASE |
| Usage/Application | FABRIC WELDING MACHINE |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Voltage | 220V TO 240V |
| Frequency | 20KHZ |
| Operating Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 6,95,019 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 1200 Watt |
| Power Source | Electric |
| Welding Mode | Power Mode |
| Suitable Material | PP |
| Usage | Packaging |
| Usage/Application | Plastic Welding |
| Output Current (Ampere) | 1.5 - 5 Ampere |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Operating Frequencies | 15 kHz |
Approx. Rs 4,59,804 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1000 W |
| Automation Grade | Manual |
| Display Mode | Digital |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PE, PP, PC |
| Usage | Medical Parts, Automotive Parts, Electronics, Toys, Packaging |
| Voltage | 230V TO 240 V |
| Model Name/Number | 1200 WATT |
| Capacity | 1200 WATT 20KHZ |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Fix Frequency | 20KHZ |
| Stroke Length | 50 mm |
| Usage Area | Ultrasonic machine |
| Phase | Single Phase |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,99,103 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 2600 Watt |
| Frequency | 15 Khz |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PP, PE, ABS, PC |
| Usage | Medical Parts, Electronics, Automotive Parts, Toys, Packaging |
| Stroke Length | 50 mm |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Weight | 150 Kg |
| Control Type | Analog |
| Compressed Air Pressure | 8 Bar |
| Weld Time | 10 ms |
| Output Current | 15A |
Approx. Rs 3,50,009 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Application | WELDING |
| Ultrasonic Frequency | 33 kHz |
| Tank Capacity | 200 L |
| Ultrasonic Power | 500 W |
| Automation Grade | Manual |
| Display Mode | Analog |
| Body Material | Plastic |
| Current Type | 220-240 V | 50 Hz |
| Usage Area | Welding |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Level of Automation | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Capacity. | 1200 WATT |
Additional Information:
Approx. Rs 3,95,109 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 2600 W |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Frequency | 15 KHz |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PE, PC, PP |
| Usage | Electronics, Medical Parts, Automotive Parts, Toys, Packaging |
| Usage/Application | PP File Welding |
| Capacity | 8-10 File Per Min. |
| Voltage | 220 V |
| Stroke Length | 50 mm |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A, 8 AMP |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Approx. Rs 6,60,199 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 4200 Watt |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 15 Khz |
| Suitable Material | ABS |
| Usage | Automotive Parts |
| Voltage | 230 to 240 V |
| Weight | 200 Kg |
| Material | MS |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Suface Treatment | Color Coated |
Approx. Rs 2,35,111 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1500 W |
| Frequency | 20 KHz |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PE, PP, ABS, PC |
| Usage | Packaging, Toys, Automotive Parts, Medical Parts, Electronics |
| Usage/Application | Welding Industries |
| Voltage | 220 V |
| Stroke Length | 50 mm |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 90 Kg (Approx) |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Welding Area | 150 - 300 mm |
Approx. Rs 8,95,107 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 4200 W |
| Frequency | 15 KHz |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PE, PP, PC, ABS |
| Usage | Electronics, Packaging, Medical Parts, Automotive Parts, Toys |
| Usage/Application | Plastic Welding |
| Voltage | 220 V |
| Stroke Length | 50 mm |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Welding Area | 300 mm |
Additional Information:
Approx. Rs 4,90,198 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Tube Diameter | 50–60 mm |
| Tube Material | Plastic |
| Sealing Output | 10–20 tubes/min |
| Capacity | 15-120 TPM |
| Sealing Type | Ultrasonic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Plastic |
| Number of Heads | Single Head |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Application | Pharma |
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Tube Sealing |
| Voltage | 220 -230 V |
| Phase Type | Single Phase |
| Filling Accuracy Error | < +-1 % of Volume |
Additional Information:
Approx. Rs 1,39,788 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Machine Operation | Semi Automatic |
| Production Capacity | 20 pcs/min |
| Mask Type | 3 Ply Mask |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Ultrasonic Power | 1500 W |
| No of Heads | 1 Head |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Needle Size | 10MM |
| Power | 220 V TO 240V |
| Warranty | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 6,75,010 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Tube Diameter | 10–25 mm |
| Tube Material | Plastic |
| Sealing Output | 10–20 tubes/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Sealing Type | Ultrasonic |
| Frequency | 20 khz, 20 kHz |
| Sealing Width | 20 mm |
| Filling Range | 10–100 ml |
| Max Film Thickness | 200 micron |
| Application | Tube Sealing |
| Voltage | 220 V TO 240V |
| Material | Plastic |
| Body Material | MS |
| Phase | Single Phase |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Working Pressure | 8 Bar |
| Power Source | Electric |
| Weight | 350 Kg |
Additional Information:
Approx. Rs 2,05,197 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Power | 2000 W |
| System Type | Bench Top |
| Frequency | 20 khz |
| Suitable Material | ABS |
| Usage | Packaging |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Material | MS |
| Voltage | 220-240 V |
| Power Source | Electric |
| Weight | 70 Kg |
| Surface Finish | Color Coated |
ULTRASONIC VELCRO WELDING MACHINE 1200 WATT 20KHZ
WITH PLC SYSTEM AND DIGITAL DISPALY FOR BETTER OPRATION AND GOOD PRODUCTION
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited