Approx. Rs 75,019 / NumberGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Number |
| Max Cutting Height | 1000 mm |
| Automation Grade | Manual, MANUAL |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Cutting Type | Vertical |
| Power Consumption | 1–2 kW |
| Max Cutting Thickness | 300 mm |
| Table Size | 2×2 m |
| Capacity | MANUAL |
| Phase Type | Single Phase |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Usage/Application | EPE FOAM CUTTING |
| Surface Finish | 1200MM |
| Blade Size | 1500MM |
| Foam Type | PU Foam, EPE Foam |
| Blade Type | Hot Wire |
| Machine Control | Relay Logic |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting Height | 300MM |
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited