Approx. Rs 1,91,099 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1500 W |
| System Type | Bench Top |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PE, ABS, PP, PC |
| Usage | Textile, Packaging, Medical Parts, Electronics, Automotive Parts |
| Phase | SINGLE |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Frequency | 20KHZ |
| Operating Voltage | 220 V |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 2,60,019 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1200watt |
| Machine Type | Bench Top |
| Automation Grade | Manual |
| System Type | Bench Top |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PC, ABS, PP, PE |
| Usage | Automotive Parts, Textile, Electronics, Packaging, Medical Parts |
| Phase | SINGLE |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Operating Voltage | 220 V |
| Frequency | 20KHZ |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
ULTRASONIC LANDYARD WELDING MACHINE
MADE IN INDIA.All our products are getting widely acclaimed among the large clientele for their exclusive designs, superior quality, and reliability.
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited