Approx. Rs 2,00,799 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Frequency | 20 kHz |
| Probe Diameter | 25 mm |
| Tank Capacity | 100 L |
| Power | 1200WATT |
| Usage/Application | Paint |
| Application | Industrial |
| Body Material | SS 304 |
| Capacity | 0-100 litres/hour |
| Material | Iron |
| Tank Material | SS 304 |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Heater Power | 1500 W |
| Voltage | 220V TO 240V |
| Display Type | Analog |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 15,55,119 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Power | 1000 W |
| Volume Range | 0.5-2 L |
| Frequency | 20KHZ |
| Probe Diameter | 25 mm |
| Application | Emulsion |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Suitable For | PHARMA |
| Probe Material | Titanium |
| Control Mode | Manual |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,39,014 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1200WATT |
| System Type | Bench Top |
| Frequency | 20KHZ |
| Material | Plastic |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PP, PE, PC |
| Usage | Electronics, Textile, Automotive Parts, Packaging, Medical Parts |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Weight | 20KG |
| Phase | Single Phase |
| Operating Voltage | 220 V |
| Ultrasonic Power | 1200 WATT |
| Automation Grade | Manual |
| Output Current | 3.5AMP, 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited