Approx. Rs 3,25,011 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| System Type | Bench Top |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PC, ABS, PE, PP |
| Usage | Electronics, Packaging, Automotive Parts, Textile, Medical Parts |
| Phase | SINGALE |
| Control Type | Analog |
| Generator Type | Standalone Generator |
| Operating Voltage | 220 V |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Power | 1200 W |
| Voltage | 220-240 V |
| Current | 10 Amp |
| Material | SS,MS |
| Surface Tretment | Color Coated |
Additional Information:
Approx. Rs 2,25,194 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 20 kHz |
| Power | 1500 W |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | ABS, PP, PE, PC |
| Usage | Toys, Automotive Parts, Electronics, Packaging, Medical Parts |
| Phase | SINGLE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operating Voltage | 220 V |
| Frequency | 20KHZ |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
PP Courrugted Box welding machine
Additional Information:
Approx. Rs 3,35,109 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Ultrasonic Frequency | 15 kHz |
| Power | 3000 W |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Mode | Time Mode |
| Suitable Material | PP, PC, ABS, PE |
| Usage | Toys, Automotive Parts, Electronics, Medical Parts, Packaging |
| Phase | SINGLE |
| Stroke Length | 50 mm |
| Operating Voltage | 220 V |
| Frequency | 20KHZ |
| Control Type | Analog |
| Output Current | 0-100 A |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
Ultrasonic PP Box Welding machine
Approx. Rs 3,55,187 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Rivet Diameter | 2–4 mm |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Stroke Length | 30 mm |
| Riveting Process | Impact |
| Air Pressure | 5 bar |
| Max Rivet Diameter | 10 mm |
| Machine Type | Pneumatic |
| Station Count | Single Station |
| Production Capacity | 10 pcs/min |
| Material Thickness | 2 - 5 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Control System | Relay Control |
| Phase Type | Single Phase |
| Country of Origin | India |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Voltage | 220 V |
| Current | 10 Amp |
| Welding Area | 200-300 mm |
| Dimensions | 1260 x 800 x 1800 mm |
PP COURRUGATED BOX REVIT MACHINE FOR VELCRO REVITING FOR CORNER REVITING FOR L REVITING AND MANY MORE
Additional Information:
Approx. Rs 3,65,049 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Machine Type | Pneumatic |
| Riveting Process | Impact |
| Max Rivet Diameter | 3 mm |
| Station Count | Single Station |
| Brand | Unisonic Engineers |
| Control System | Relay Control |
| Phase Type | Single Phase |
| Country of Origin | India |
PP Box Revit machine
for velcro
made in india.All our products are getting widely acclaimed among the large clientele for their exclusive designs, superior quality, and reliability.
Additional Information:
Approx. Rs 3,55,089 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Rivet Diameter | 2–4 mm |
| Stroke Length | 30 mm |
| Air Pressure | 5 bar |
| Machine Type | C Frame |
| Material | Mild Steel |
| Production Capacity | 15 REVIT IN 1 MINUTE |
| Throat Depth | 150 mm |
| Riveting Force | 5 kN |
| Air Source Pressure | 17CFM |
| Rotation Speed | 15 REVIT |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 220 TO 240V |
| Suitable Rivet | Hollow Rivet |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Brand | UNISONIC ENGINEERS |
| Country of Origin | Made in India |
PP COURRUGTED BOX REVIT MACHINE FOR VELCRO AND HANDLES REVITING,CORNER REVITING ,H FROFILE REVITING
Additional Information:
Explore More Products
© Unisonic Engineers. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited